Brama Nizinna odzyskała dawną świetność

Brama Nizinna odzyskała dawną świetność

Zakończył się kapitalny remont Bramy Nizinnej w Gdańsku. Prace budowlano-konserwatorskie w tej renesansowej budowli rozpoczęły się w 2015 roku i kosztowały ok. 4,5 mln zł. Najpóźniej do 2018 r. samochody przestaną przejeżdżać przez bramę.

Brama Nizinna, znajdująca się przy ul. Dolna Brama, na pograniczu Starego Przedmieścia i Oruni, to jedna z czterech nowożytnych bram Gdańska (wzniesiono po jednej na każdą stronę świata) w otaczającym miasto pierścieniu wałów ziemnych. Została wzniesiona na początku XVII wieku w stylu renesansowym, a jej jej architektem był Jan Strakowski.

Choć niemal bez szwanku przetrwała II wojnę światową, w ostatnich latach znajdowała się w fatalnym stanie technicznym. W związku z tym, administrator obiektu – Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych – zlecił przeprowadzenie kapitalnego remontu zabytku. Podzielono go na dwa etapy.

Wrota i furtki powrócą na wiosnę 2017 r.

Pierwszą odsłonę prac remontowych i konserwatorskich zrealizowano w 2015 roku. Gdańsk wydał na to 1 mln zł.

Przeprowadzono remont dachu wraz z założeniem nowej instalacji odgromowej oraz część prac konserwatorskich zabezpieczających elementy kamiennego detalu architektonicznego związanego z konstrukcją dachu Bramy Nizinnej. Wykonane zostało przyłącze wodno-kanalizacyjne do pomieszczenia magazynowego oraz wewnętrzna, posesyjna instalacja wodno-kanalizacyjna do obiektu – wylicza Michał Piotrowski z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W ramach zeszłorocznego etapu, przeprowadzono również prace konserwatorskie zabytkowych wrót i furtek zespołu Bramy Nizinnej. Ich celem było zabezpieczenie i zachowanie jak największej ilości zabytkowego, oryginalnego materiału czterech skrzydeł wrót oraz czterech skrzydeł furtek drewnianych. Wrota i furtki mają powrócić na swoje miejsce najpóźniej na wiosnę 2017 r.

Czytaj więcej: trojmiasto.pl

Udostępnij link na FB

← Powrót do spisu aktualności

Zamów bezpłatny katalog

Aktualności